Filmoteka

Idea współczesnego muzeum oparta jest na dialogu, mnożeniu pytań, konfrontacji, inspiracji, zamiast dawania gotowych odpowiedzi. Stawanie się na nowo, wraz z każdym znaczeniem nadanym przez kolejnego widza, próba zrozumienia teraźniejszości, odkrywania siebie poprzez dialog z przeszłością, nieustanna wymiana z widzami, współtwórcami, współuczestnikami wydarzeń to cechy Warszawskiego Muzeum Tańca, które w zaskakujący sposób odświeża ideę ?muzeum?. W ramach Warszawskiego Muzeum Tańca choreografowie, tancerze, artyści wizualni oraz muzycy, związani z warszawskim środowiskiem tanecznym, podejmują dialog z przełomowymi dla tańca osobowościami jak Pola Nireńska, Tacjanna Wysocka, Janina Mieczyńska czy Feliks Parnell. Podejmują dialog z ich sposobem myślenia, czucia, tworzenia, przetwarzając je przez własną wrażliwość oraz przez własne ciało. Poprzez organizowanie warsztatów czy spotkań zapraszają do dialogu także widzów, którzy mają okazję zapoznać się, a nawet doświadczyć idei, które znalazły odzwierciedlenie w określonych sekwencjach ruchów. Platforma wymiany rozszerza się. Każde kolejne wydarzenia tworzące Warszawskie Muzeum Tańca, odkrywają i stwarzają na nowo nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość. Warszawskie Muzeum Tańca przywraca mieszkańcom Warszawy część ich tożsamości, kryjącej się w ruchach, sposobie myślenia zapomnianych Mistrzów.

Zbiór czterech filmów Warszawskiego Muzeum Tańca, który będzie prezentowany podczas wieczoru, dotyczy pracy każdego z wykonawców projektu nad postacią historyczną. W ramach tej pracy, przeprowadzone zostały badania choreologiczne, stowrzona została choreografia oraz wykonany taniec. Gosia Gajdemska, Artur Grabarczyk, Bartosz Ostrowski oraz Iwona Wojnicka opowiadają w filmach o tym, w jaki sposób zmierzyli się z biografią oraz historią postaci Poli Nireńskiej, Tacjanny Wysockiej, Janiny Mieczyńskiej oraz Feliksa Parnella.

POKAZY FILMOTEKI

?Janina Mieczyńska?
badania/choreografia/taniec
Bartosz Ostrowski

?Feliks Parnell?
badania/choreografia/taniec
Artur Grabarczyk

?Tacjanna Wysocka?
badania/choreografia/taniec
Gosia Gajdemska

?Pola Nireńska?
badania/choreografia/taniec
Iwona Wojnicka

Wydarzenie ma charakter podsumowania projektu Warszawskie Muzeum Tańća realizowanego ze środków Biura Kultury m.st. Warszawa.

PROGRAM WIECZORU:
1. Powitanie, wprowadzenie w tematykę Warszawsiego Muzeum Tańca
2. Podziękowania dla organizacji i osób wspierających projekt
3. Prezentacja artystów
4. Inauguracja strony www.muzeumtanca.pl
5. Pokazy filmoteki WMT
6. Spotkanie z wykonawcami i rozmowa z publicznością
7. Koncert fortepianowy Indii Czajkowskiej

KIEDY: 8 października 2017, godz.:18:00
GDZIE: Muzeum Warszawskiej Pragi, sala konferencyjna
ul. Targowa 50/52
Wstęp wolny

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa

Partnerzy projektu:
Muzeum Warszawy
Teatr Academia
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Patroni Medialni:
taniecpolska.pl
Magazyn Taniec

Produkcja:
Kolektyw Artystyczny i Stowarzyszenie Format Zero
www.formatzero.pl

Projekt inspirowany Manifeste pour un Musée de la danse autorstwa Borisa Charmatza