Warszawskie Muzeum Tańca na Scenie Tańca Studio

Warszawskie Muzeum Tańca prezentuje dorobek Pionierów Tańca Modern z lat 1918 ? 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów.

Marta Kosieradzka inspirowała się postacią Tacjanny Wysockiej, której życie toczyło się pomiędzy dwoma miastami ? Warszawą i Petersburgiem. W etiudzie pokazana jest jako natchniona i egzaltowana artystka, zafascynowana Izadorą Duncan, a zarazem twórczyni sztuki kabaretowej i rewiowej.

Bartek Woszczyński w przybliża trzy najbardziej znaczące okresy życia Marie Rambert. Nadał im unikalny styl choreograficzny. Jako absolwent, założonej przez Marie The Rambert School of Ballet and Contemporary Dance w Londynie, wcielił się w rolę jej ucznia.

Sonię Egner w postaci Haliny Szmolcówny najbardziej zainspirowała barwność i różnorodność życia artystki oraz szybki rozwój jej kariery. Halina. Romantyczne role, romantyczne życie i romantyczna śmierć. Brzmi jak idealny scenariusz do filmu o wybitnej primabalerinie – mówi Sonia.

Etiuda przygotowana przez Artura Grabarczyka jest współczesną interpretacją twórczości Feliksa Parnella. Punktem odniesienia są zainteresowania estetyczne i fantazje artystyczne Parnella. Pracując z bazą zdjęć oraz księgą dzienników, skupia się na podobieństwach i różnicach między nim a Feliksem Parnellem.

Iwona Wojnicka w swojej etiudzie odnosi się do fragmentu biografii tanecznej Poli Nireńskiej. Osią etiudy jest wewnętrzny konflikt Poli, który Iwona Wojnicka odnalazła we wspomnieniach artystki: …moje rodzinne tradycje były w konflikcie z tym, czego nauczała Wigman.

Feliks Parnell // Artur Grabarczyk
Halina Szmolcówna // Sonia Egner
Pola Nireńska // Iwona Wojnicka
Tacjanna Wysocka // Marta Kosieradzka
Marie Rambert // Bartosz Woszczyński

Kierownik artystyczny: Iwona Wojnicka
Reżyseria Przestrzeni i świateł: Marek Kowalski, Roman Woźniak
Kompozytor audiowizualny: Wiktor Podgórski
Wizualizacje: Marta Kawecka
Kompozytorzy: India Czajkowska, Rafał Smoliński
Kierownik produkcji: Joanna Stasina

Teatr STUDIO, Warszawa
31 lipca 2018, godzina 20:00
(Duża Scena)